Pokud pracujete s osobními údaji, máte entitu ve Spojených státech a obsluhujete zákazníky v Evropské Unii anebo pokud jste naopak v EU a používáte k práci s osobními údaji americké poskytovatele, tak byste měli zpozornět. Soudní dvůr Evropské unie totiž ve čtvrtek 16.7. zneplatnil nejpoužívanější metodu pro předávání osobních dat z EU do US, Privacy Shield.

Vhodnou náhradou jsou standardní smluvní doložky mezi tím, kdo data z EU “vyváží” a příjemcem. Společnosti Google i Amazon už mají tyto doložky ve svých podmínkách, takže tam je předávání v pořádku. U menších providerů je to ale dobré zkontrolovat. Předpokládáme, že to všichni dříve nebo později napraví. Jste-li B2B a s klienty uzavíráte smlouvy o zpracování, ověřte si, zda se ve své smlouvě na Privacy Shield nespoléháte, protože pokud ano, nebude se to klientům líbit.

Soud v rozhodnutí řešil i přípustnost standardních smluvních doložek a naznačuje, že dozorové orgány mohou začít přezkoumávat, zda standardní doložky pro konkrétní státy vůbec fungují. Konkrétně zmiňuje americké předpisy, které za určitých okolností vynucují předání osobních údajů státním agenturám. Pokud by padla i tato varianta, významně by se zhoršily možnosti předávání.

Na druhou stranu, není to konec světa: Podobná situace zde byla už v roce 2015, kdy soud zrušil předchůdce Privacy Shield (Safe Harbor). EUUSA se brzy dohodli na náhradě, která měla nedostatky napravit. Podle soudu se to nepovedlo, ale očekáváme, že přijde třetí pokus.

Privacy Shield Logo - Link to Homepage