V Novalii jsme si tak dobře vědomi toho, že jedním z častých vysněných cílů českých startupů a technologických firem bývá prosadit se v Americe. Je to také jedním z důvodů, proč jsme dostali důvěru některých našich klientů, Novalia je totiž zřejmě jediná* česká advokátní kancelář, která má mezi společníky v Praze licencovaného amerického právníka – je jím Bill Finney. Jeho stálá přítomnost v Novalii, znalosti anglosaského právního systému a právního jazyka ve Státech hrají nezastupitelnou roli při zastupování našich klientů na americkém trhu i při zahraničních transakcích.

Bill se nám tak ukázal nenahraditelným například při exitu česko-amerického startupu Sapho, u kterého jsme poskytovali kompletní právní podporu při prodeji americké firmě Citrix. Rovněž se podílel na právním poradenství vlastníkům startupu Stories při jejich akvizici americkou firmou Workday.

Bill absolvoval bakalářské studium mezinárodních vztahů na University of Virginia a doktorské studium práv na Virginia School of Law, dlouho žil v Kalifornii. Díky tomu, že je členem advokátní komory ve státě Washington v USA a české advokátní komory jako zahraniční advokát a s námi na palubě již přes čtyři roky, se nám také dobře povedlo rozjet propojení mezi Prahou a Silicon Valley. Pokud naši klienti plánují rozjet či rozšířit svůj byznys v Americe či s Američany, nepotřebují hledat americkou advokátní kancelář. My jim totiž díky Billovi vstup na americký trh po právní stránce velmi usnadníme.

Nejsložitější na podobných dealech je totiž domlouvání podmínek, samotné vyjednávání. Zatímco zahraniční kupující má většinou mnoho zkušeností s akvizicemi, vlastní proces a armádu zaměstnanců, kteří podobných dealů udělají až desítky ročně, pro český startup je to často jedno z nejdůležitější rozhodování jejich byznysového života. To je podle mě také hlavní důvod, proč se startupy obracejí na naši advokátní kancelář. Zatímco v samotné právní oblasti je v textu jednotlivých smluv mnoho věcí již standardizovaných, je k nezaplacení mít během tohoto procesu po boku advokáta, který má zkušenost s vyjednáváním o stovkách milionů dolarů. Také je to pořád trochu střet kultur a proto jsme rádi, že máme Billa v týmu.

Kromě jiného právního řádu a z toho vyplývajících specifik (např. odlišné aplikování smluvních pokut a zajišťovacích instrumentů) vidíme výhodu i během samotných jednání s protistranou. Americká strana bere certifikovaného US advokáta jako jistý důkaz důležitosti a vzniká tak mnohem větší důvěra. Američtí právníci navíc ihned poznají, že smlouvy u nás byly napsány jiným americkým právníkem. Existují navíc úkony, které může provádět pouze americký advokát. Klasicky například registrovat v Americe ochrannou známku. My tak tyto služby pro naše klienty nemusíme outsourcovat, ale díky Billovi je zvládneme in house. 

Bill radí mnoha technologickým společnostem, které se zabývají například umělou inteligencí, vývojem hardware a software pro virtuální realitu, webových technologií a softwarových produktů a služeb. Lokálním startupům pomáhá v růstu do zahraničí, kontaktu se venture kapitálovými fondy i ochraně práv duševního vlastnictví. Jako americký právník dlouhodobě působící v Praze je v opačném směru Bill také unikátním prostředníkem pro zahraniční společnosti, investory a věřitele a jejich projekty v oblasti financování, akvizic a rozvoje podnikání ve střední Evropě. 

Poptáváte-li právní služby na mezinárodním poli, kontaktujte nás nebo přímo Billa na jeho profilu

Bill Finney na oficiální fotce. V reálu se usmívá mnohem více.

 

———

* Nebo se mýlíme?