Minulý rok byl pro české startupové prostředí v mnoha věcech zlomový. Byli jsme svědky několika vyjímečných transakcích a zároveň jsme se stali součástí projektu, který je v Česku unikátní. Spojili jsme se s více než 25 advokátními kancelářemi, abychom společně sjednotili dokumentaci, která usnadní a urychlí podepisování startupových investic. 

Právní kancelář Novalia má od svého založení jako jednu z klíčových specializací podporu technologických startupů. Ruku v ruce s tím jde i investiční proces, který může být pro spoustu mladých firem komplikovaný. A není se čemu divit. Česká legislativa je složitá a není připravena na rychlé požadavky byznysu. To proces bohužel často prodlužuje. Blýská se však na lepší časy a to díky novému projektu, jehož cílem je usnadnit a urychlit podepisování startupových investic pomocí standardizované investiční dokumentace.

Česká startupová scéna dospěla a zaslouží si nastavení standardu investičních smluv napříč trhem. Potkáváme skvělé projekty, které trpí tím, že jejich zakladatelé se rozptylují dlouhým a únavným vyjednáváním s investory. Máme radost, že můžeme trhu vrátit část know-how z mnoha transakcí, kterých jsme měli tu čest se zúčastnit,” říká Jakub Císař, advokát a partner Novalia. 

Po vzoru USA a Estonska 

Prvotní iniciativa přišla od advokátní kanceláře Sedláková Legal společně s kanceláří Sparring a zapojilo se do něj už více jak 25 českých advokátních kancelářích, včetně té naší. „Ve světě startupů a investic jsou největší inspirací samotné startupy. Nápady a myšlenky, se kterými přichází, se pokouší změnit svět. K tomu ale potřebují finance a čas, které jim vzorová dokumentace ušetří. Právníci jim pak budou poskytovat opravdu přidanou hodnotu ve svých zkušenostech, ne v čase stráveném za klávesnicí. Je načase, abychom šli novým nápadům naproti a vytvářeli prostor pro jejich růst,“ popsala pro CzechCrunch advokátka Jana Sedláková ze Sedlakova Legal.

I investoři tuto novinku vítají. Potvrzuje to třeba Aleš Ducháč ze společnosti Credo Ventures, který pro portál ekonom.cz potvrdil, že unifikovaná dokumentace může ušetřit čas i peníze. Přestože v Česku je to poměrně unikátní projekt, v USA jde o zaběhlou praxi. Právě ve Spojených státech jeden z největších a nejprestižnějších startupových akcelerátorů Y Combinator vytvořil vzorovou dokumentaci s názvem SAFE – Simple Agreement for Future Equity. Ta si brzy na trhu získala nezastupitelné místo a hojně se používá hlavně v raných kolech investice. Jako inspiraci ji často zmiňují i čeští foundeři.

Je důležité si uvědomit, že stále jde “jen” o vzorovou dokumentaci, která má podchytit nejčastější případy, u transakcí budete potřebovat pořád vlastního advokáta. Je však užitečná tím, že umožní startupům i v té nejranější fázi poznat proces investic v ČR, dokumenty, prohlášení a práva, kterých se budou muset výměnou za investici vzdát. „Těžko se hned posuneme na úroveň USA, kde investoři i startupy v transakci do určité velikosti automaticky sáhnou po SAFE dokumentech od Y Combinator. Ale už jen základní sjednocení benchmarku pro nejdůležitější parametry investice má pro Foundery velký význam,” dodává Jakub Císař.

Sjednocení s globálními standardy 

Pro další úspěšné příklady ale nemusíme chodit až za velkou louži. Stejnou cestou se v roce 2020 vydalo i Estonsko, kde se spojily přední advokátní kanceláře a společně s kapitálovými fondy vytvořily vzorovou dokumentaci, která je k dispozici na webových stránkách a dostupná pro všechny. Podobně postupovali také ve Velké BritániiIzraeli.

Tvůrci české vzorové dokumentace se těmito projekty inspirovali. Česká dokumentace má totiž za cíl také sjednotit český startupový svět s globálními standardy, což je hlavní důvod, proč je vzorová dokumentace v angličtině. Těšíme se až bude brzy dostupná, zdarma a pro všechny.