Startup ELLIO Technology se snaží velkým firmám snížit zátěž, kterou pro ně představují kybernetické hrozby. Zhruba třetina ze všech bezpečnostních incidentů, které řeší kyberbezpečnostní týmy v bankách a jiných velkých korporacích, jsou totiž falešně pozitivní. Zakladatelé startupu, Vlad Iliushin, Petr Kadeřábek, Jana Tomášiková a Mirek Umlauf, začátkem roku získali investici ve výši několik desítek milionů od českého fondu Presto Ventures. Zakladatele zastupovali v transakci naši kolegové Jakub Císař a Tomáš Bachtík.

ELLIO Technology se zaměřuje na ulehčení práce přetíženým týmům kybernetické bezpečnosti a snížení zahlcení bezpečnostními výstrahami a incidenty. Firmy tak mohou rychleji reagovat na útočníky, kteří představují skutečnou hrozbu. Českému startupu věří i fond Presto Ventures, který do něj vložil desítky milionů korun.

Na právní aspekty této transakci dohlíželi partner Novalia Jakub Císař a jeho kolega Tomáš Bachtík. „Startupových transakcí podobné velikosti děláme ročně desítky, čtveřice founderů v čele s Vladem nám ale přirostla k srdci. Díky jejich spolehlivosti, a zkušeným právníkům z Mavericks na druhé straně stolu, proběhl celý investiční proces velmi rychle a ke spokojenosti všech stran,” komentuje Jakub.

Spolupráce s Novalia byla pro nás dobrou volbou. Vědí, na co si dát pozor a pomohli nám vyhnout se případným nástrahám a právním rizikům. Poskytli nám cenné rady a přitom respektovali náš záměr a vztahy,” uvádí Vlad Iliushin, jeden z co-founderů ELLIO Technology.

Odhalování reálných hrozeb

Tým ELLIO Technology upozorňuje, že průměrně každý incident, který analytici vyšetřují, zabere deset až dvacet minut. Avšak třetina z těchto incidentů jsou později identifikovány jako falešně pozitivní. Když se třeba podíváme na bankovní instituce, statistiky ukazují, že přibližně 60 % z nich může obdržet až 100 tisíc výstrah denně.

Představte si, jaké náklady na takovou práci, která ve finále vyústí v konstatování, že jde o bezvýznamnou událost, musí firmy vynaložit. Podle dostupných informací se v celkovém měřítku jedná o miliardy dolarů. Tyto chybné identifikace jsou nejen ztrátou času a peněz, ale mohou také způsobit, že se odborníci soustředí na nevýznamné hrozby a přehlížejí skutečná rizika pro firemní systémy.

A právě tomu se snaží ELLIO Technology zabránit, čehož dosahuje díky kombinaci strojového učení a získaných znalostí. Tým ELLIO Technology je totiž složený z odborníků na kyberbezpečnost, kteří se potkali ve společnosti Gen (dříve Avast). Výsledkem jejich společné práce je virtuální síť senzorů, která sbírá a analyzuje data, vyhledává vzory a anomálie a vytváří pro každý útok příslušné skóre. Díky této technologii mohou firmy rychleji a přesněji rozpoznat a odvrátit skutečné hrozby. Získaná investice umožní tuto síť rozšířit pro sběr dat i hlubší vhled do vzorců a anomálií internetového šumu.

Celému týmu ELLIO Technology gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů do budoucna!