Od samotného založení NOVALIA před třemi lety jsme se zaměřili na podporu startupů. Sdílíme s nimi mindset, sami jsme opustili jistá místa v zavedených mezinárodních kancelářích, abychom začali budovat něco svého, nového a inovativního – advokátní kancelář NOVALIA. I pro nás však byla tehdy samotná startupově technologická scéna neprobádaným teritoriem. O to větší radost nám dělá pohled na seznam našich technologických klientů a bilanci našich loňských spoluprací.

Investice

Hned několik firem jsme jsme letos zastupovali v investičním procesu. Zde jsou tři z nich, kterými se můžeme veřejně pochlubit:

Český fintechový startup Trisbee (původně se aplikace jmenovala Přímá platba), který nahrazuje platební terminály získal v pre-seedových kolech investice v celkové výši 6 milionů korun. O investici psala například Lupa.

Screen Shot 2019-01-08 at 09.29.43

Dalším zajímavým dealem, u kterého NOVALIA zastupovala zájmy vlastníků, byl startup Mapotic. Ten umožňuje tvořit vlastní mapy s propojením na zájmové body, které lze pak dále sledovat a přispívat do nich. Startup získal investici ve výši 10 milionů korun od fondu P&J Capital. O transakci informoval také CzechCrunch.

Screen Shot 2019-01-08 at 09.19.58

Poslední transakcí, kterou můžeme zmínit, je startup Roivenue, jehož nástroj pomáhá vyhodnocovat a zefektivňovat investice do marketingu. Na straně investorů stáli matadoři Barta, Šenkypl, Holý z fondu Pale Fire Capital a celková výše investice se může vyšplhat až na 55 milionů. O investici psaly například Tyinternety, o naší roli pak Epravo.

Screen Shot 2019-01-08 at 09.20.47

Exity

Český startupový trh letos podle startupové ročenky webu Lupa.cz zažil tři velké úspěšné exity a jsme mimořádně hrdí, že NOVALIA byla hned u dvou z nich. 

Zakladatele startupu Stories jsme zastupovali při prodeji jejich firmy do rukou amerického cloudového hráče Workday. Událost na svých stránkách zaznamenal například CzechCrunch.

Screen Shot 2019-01-08 at 09.07.24

Startupu Sapho jsme poskytovali dlouhodobou právní podporu a vzájemná spolupráce vyústila také v zastupování firmy při prodeji americkému Citrixu za 4,5 miliardy korun. Rozhodně jeden z nejzajímavějších technologických dealů, které jsme doposud dělali, o transakci psal dokonce TechCrunch, o našem zapojení pak Epravo

Screen Shot 2019-01-08 at 09.11.23

Běžná právní agenda

Přestože transakce jsou naše specializace a právě o nich píší média nejraději, pro technologické firmy  zajišťujeme i běžnou právní, účetní nebo daňovou agendu. Startupy v poslední době zjišťují, že právní služby hrají klíčovou roli nejen v ochraně realizovaných nápadů a inovací, ale i v každodenní činnosti nebo následně při jednání s investory či kupujícími. Právní pořádek dělá přátele.

Mezi klienty NOVALIA patří v USA založený český startup Productboard, který pomáhá produktovým týmům dívat se na své produkty očima uživatelů a rozvíjet tak funkcionality, na kterých opravdu záleží. Magazín Forbes mimojiné označil Productboard jako druhý startup roku 2018 (po Kiwi.com, jehož referencí se můžeme také pochlubit). 

Spolupracujeme také s projektem DayTrip, který dává dohromady turisty s lokálními řidiči. Posouvá vpřed oba tradiční sektory dnes už v 29 zemích světa a chystá se nejen expanzi, ale také na další investici. Tu první jsme společně absolvovali loni v létě. Za zmínku také stojí, že spoluzakladatelka DayTripu Markéta Bláhová se stala vítězkou loňského ročníku soutěže Women Startup Competition, jejímž jsme také hrdým partnerem. O tomto úspěchu psaly Tyinternety.

Koncem listopadu se náš další klient VRgineers představil na technologické konferenci TechCrunch Disrupt v Berlíně. Tento český startup je tvůrcem zřejmě nejlepších brýlí na virtuální realitu na světě. Virtuální realitě patří budoucnost a VRgineers se svým totálně high-end produktem získává pozornost oborů jako je automobilový průmysl nebo zdravotnictví i zahraničních novinářů z prestižního TechCrunche.

Screen Shot 2019-01-08 at 10.06.59

Z jiné strany startupového spektra se věnujeme startupu Techloop, který inovuje online nábor IT odborníků. Situace na trhu práce i rostoucí počet lidí pracujících v IT přidává na váze právě takovým projektům, jako je Techloop. 

Řadu řešení připravujeme pro Creative Dock, nejznámější líheň inovativních nápadů v Česku. V Creative Docku se staví firmy, tvoří byznysové modely a svěží řešení. Mezi jeho poslední počiny patří nové online pojištění Cubiq vyvinuté ve spolupráci s Komerční pojišťovnou. Projektu věnoval pozornost portál Mediaguru.

Realitní bonus

Sídla startupů často najdeme v coworkingových centrech a hubech, které přistupují k pracovnímu prostoru inovativním způsobem a vytvářejí pracoviště, která stimulují kreativitu. 

Jedním z takových míst je nedávno otevřený HubHub na pražských Příkopech. HubHub je místem, kde se potkávají startupy se zavedenými firmami. Z našich klientů se zde stihl usídlit například tým Productboard.

Community-Kitchen_Front_HubHub

Vlastníkem domu, kde HubHub sídlí, je developerská společnost HB Reavis, náš dlouhodobý klient. HB Reavis se na nás obrátil i tentokrát a NOVALIA pracovala na přípravě nájemních smluv pro HubHub, takže i zde mají naši advokáti zářez.

2019

Jsme hrdí na naše klienty i naši práci pro ně. Loňský rok definitivně potvrdil naši pozici na technologické scéně a velmi se těšíme, s jakými novými výzvami a příležitostmi budeme firmám pomáhat v roce 2019.