Máme velké štěstí na skvělé klienty z technologické scénynaše loňské spolupráce potvrdily naši pozici jedničky mezi advokátními kancelářemi pro startupy. Tuto pozici nebereme jako samozřejmou a zároveň věříme, že má firma vyhrazovat část kapacit na neziskové aktivity a podporu scény jako takové, nejen jako leader trhu.

Od založení Novalie proto přednášíme, komentujeme aktuální kauzy i finančně podporujeme startupové akce.

První akcí, kde jsme sdíleli naše know-how, byl StartupDay v pražském coworku Node5. Jakub Císař, Tereza Jandáčková, Ondřej Mánek a Bill Finney zde v přednášce Legal screw-ups varovali účastníky konference o nejčastějších chybách, kterých se foundeři dopouští.

Ve spolupráci s Prague Startup Centre jsme pak vedli seminář Vstup investora do startupu. Startupy, které čeká investiční proces poprvé, bohužel mají většinou velmi zkreslenou představu o jeho průběhu. Největších nepřesností se firmy dopouští při odhadu času, který zaberou jednotlivé fáze od prvních jednání až po moment, kdy peníze konečně přistanou na účtu. Jakub Císař proto účastníky semináře seznámil s náležitostmi investičních dokumentů i vysvětlil, na co si dát pozor v celém investičním procesu. Prezentace k volně k prohlédnutí.

Poslední dva roky jsme také partnery akceleračního programu GREEN LIGHT při Vysoké škole báňské, který pomáhá začínajícím podnikatelům od nápadu po realizaci jejich vize a naši advokáti mentorují jeho účastníky. 

V rámci rubriky Právo pro startupy na portálu TyInternety postupně rozebíráme témata, které musí startupy zákonitě řešit. V posledním díle se Jakub Císař zabýval tím, jak si v právu stojí nápad a jak o něj nepřijít ještě předtím, než se z něj stane produkt nebo služba. 

Pouštíme se také do partnerství s akcemi, které nám dávají smysl. 

Mezi takové projekty patří globální soutěže Global Startup Awards, resp. Central European Startup Awards. Novalia byla sponzorem českého finále, kde se vybírají startupy na postup do středoevropského kola. Bill Finney navíc zasedl v porotě, která mezi vítěze vybrala třeba Integromat jako startup roku, Blocknify v kategorii blockchain nebo fintechový Spendee.

Poslední akcí, kterou NOVALIA podpořila, byla soutěž Women Startup Competition. Tu podporujeme už druhým rokem. Letošní vyhlášení nejlepších startupových počinů vedených ženami se konalo 12. února v Impact Hubu a den předtím Jakub Císař s Terezou Jandáčkovou mentorovali finalistky v rámci bootcampu. Akce pomáhá vytvářet síť startupistů, investorů a médií, která přináší spoustu příležitostí pro všechny strany. A Novalia chce být u toho.

Na technologické scéně se chceme posouvat dál, mapovat témata, komentovat kauzy a sledovat akce. Pokud se děje něco, o čem bychom měli vědět, napište nám. Pokud se chystá událost, na které by Novalia neměla chybět, oslovte nás jako přednášející odborníky nebo jako sponzory.