Aby mohlo být bilancování roku 2022 kompletní, nesmíme kromě významných transakcí zapomenout na naše ostatní činnosti. Získali jsme ocenění, náš tým se rozrostl o mladé kolegy, pokračovali jsme s aktivitami v Art Law, podporovali oblast vzdělávání a aktivně jsme se zapojili do pomoci uprchlíkům z Ukrajiny.

Začněme mezinárodním kontextem. Vážíme si, že naši práci oceňují klienti, díky jejich důvěře nás londýnská ratingová agentura The Legal 500 zařadila na třetí příčku v České republice v kategorii Commercial, Corporate and M&A. A není to poprvé!  V tomto žebříčku se objevujeme již pět let, tedy od roku 2018, kdy jsme se dostali mezi prvních pětadvacet právních kanceláří v Česku, a to opět v pro nás nejdůležitější kategorii: Commercial, Corporate and M&A.

Velké ocenění získal i náš advokát Ondřej Mánek. Ten si loni odnesl titul Právník roku 2020/2021 v kategorii Pro bono. Více informací přinesl třeba magazín Forbes. Ondřej přebíral cenu za pomoc v době covidové pandemie jako dobrovolník v rakovnické nemocnici.

Jedna krize na začátku roku trochu odezněla, aby hned přišla další – válka na Ukrajině. Stejně jako v době covidu, i tady jsme se aktivně podíleli na pomoci, soukromě i jako firma expertním dobrovolnictvím, kdy jsme radili Konsorciu neziskových organizací při spuštění portálu pro poskytování právní pomoci a rady týkající se ochrany osobních údajů pro uprchlíky z Ukrajiny.

Přes válku na Ukrajině a zhoršující se ekonomickou situaci na celém světě, byl rok 2022 pro Novalia rekordní. Nejvíc se náš růst projevil na technologických transakcích a v naší startupové větvi, obecně se nám ale dařilo napříč právní a daňovou agendou, jak jste se mohli dočíst v našem prvním článku. 

Do toho jsme také pokračovali s méně komerčními, ale o to víc naplňujícími právními aktivitami, typicky poradenstvím v oblasti Art Law, které u nás mají na starosti Iva Javorská a Tereza Jandáčková. Kromě designérů, architektů, výtvarných umělců, galerií, herců a klientů z dalších uměleckých oborů obě kolegyně podporují skrze organizaci Fair Art také začínající umělce. 

Rádi se zapojujeme do projektů, které mají smysl a jinak tomu nebylo ani minulý rok, kdy jsme se přidali do skupiny právníků s cílem vytvořit vzorovou investiční dokumentaci pro české startupy. Záměrem této iniciativy je urychlit a zefektivnit proces podepisování investičních smluv. Za nápadem stojí advokátní kancelář Sedláková Legal společně s kanceláří Sparring a mohli jste se o něm dočíst třeba v článku na CzechCrunch.

Nezůstali jsme pozadu ani na poli vzdělávání, kde náš kolega Ondřej zabodoval podruhé. Tentokrát v rámci  letního programu ECCEDU, kde si posvítil na fúze a akvizice. Celý záznam si můžete pustit na tomto odkazu.

Na autorské právo se zase zaměřila Iva Javorská a to v rámci svých  přednášek na UMPRUM, AVU a FaVU. Své myšlenky a poznatky sdílela mimo jiné v článku, který si můžete přečíst na našem blogu.

V neposlední řadě jsme do našeho týmu přivítali studentky práv Kristinu Geržovou a Lucii Schweinerovou. Jsme hrdí na to, že se nám daří přitahovat a rozvíjet mladé talenty, kteří mají zájem začít svou právnickou kariéru právě v naší kanceláři.

Tímto děkujeme všem našim klientům za jejich důvěru a těšíme se na další výzvy a příležitosti, která nás v roce 2023 čekají!