Google koupil startup Alter (Omnipresence Inc.), který má české kořeny. Tento startup, dříve známý jako Facemoji, pomáhá vývojářům do své aplikace přidávat online avatary a před pěti lety ho spoluzaložil český podnikatel Robin Raszka. Na tuzemské startupové scéně to je jeden z největších exitů s českou stopou. Podíleli se na něm i právníci Bill Finney a Kamil Staněk z Novalia.

Třinecký rodák Robin Raszka má za sebou druhý úspěšný exit. Po prodeji Summly americkému Yahoo v roce 2013 nyní úspěšně prodal Googlu startup Alter (Omnipresence Inc.). 

Českou část akvizice dostala na starost advokátní kancelář Novalia, a to díky zkušenostem z podobně velkých startupových exitů (mj. Stories nebo Integromat…). Právní podporu zajišťovalo česko-americké duo Novalia advokátů – Bill Finney a Kamil Staněk.

Díky tomu, že je Bill americkým advokátem, máme v podobných transakcích oproti tuzemským kancelářím velkou výhodu,” říká Kamil Staněk, Bill Finney jej doplňuje: „Jsem nadšený, že česká technologická scéna vyrostla natolik, že můžu být i v Praze u podobných transakcí, s Googlem jako kupující stranou. Když jsem opouštěl Kalifornii 20 let zpátky, nenapadlo by mě, že se bude českým startupům tak dařit.

Společnost Alter začínala v Česku a pod jménem Facemoji a vyvíjela platformu pro online avatary. Mezi první investory do tohoto startupu patřily společnosti Twitter, Roosh Ventures a Play Ventures –  ty všechny se v loňském roce podílely na seed kole ve výši 3 milionů dolarů. Právě díky této investici se americko-českému startupu podařilo navázat spolupráci s Googlem, což po deseti měsících vyústilo v jeden z největších startupových dealů roku. 

Vývojáři her a aplikací mohou díky technologii Alter používat ve svých systémech propracované avatary. Pro společnost Google je to zajímavý nástroj mj. v souvislosti s trendem web3 a metaverzu. 

Přesnou výši transakce si strany nepřejí zveřejňovat, pohybuje se však v miliardách korun a patří tak mezi historicky největší české exity.

Celému týmu Alter gratulujeme k tak významnému obchodu a přejeme mnoho úspěchů do dalších let!